Άννα Καπόνε Πάπας βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα:

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η Άννα Καπόνε Πάπας ζει στην Αθήνα, και είναι τραγουδίστρια και μουσικός. Η μητέρα της έχει ρίζες από τη Σικελία. Τελείωσε μουσικό σχολείο, από μικρή ηλικία ήταν μέλος της χορωδίας του σχολείου και από τα 9 της χρόνια παίζει πιάνο. Επίσης παίζει φλάουτο και ταμπούρα. Στα 15 της ξεκίνησε μονωδία και πήρε δίπλωμα το 2011. Διδάσκει κλασικό τραγούδι σε 2 ωδεία και είναι μέλος μιας μπάντας που παίζει swing, bossa nova, jazz, latin και soul. Παρακολουθεί μαθήματα θεάτρου και μαθαίνει oriental. Κάνει συναυλίες σε καθολικές εκκλησίες. Στον Πανευρωπαϊκό διαγωνισμό κλασικού τραγουδιού του Λουξεμβούργου το 2011 κέρδισε χάλκινο μετάλλιο ενώ το 2004 κέρδισε βραβείο με τραγούδι που είχε γράψει στα 15 της.

Το 2015 συμμετέχει στο talent show του Ant1 "The Voice 2". Ερμήνευσε το τραγούδι «Kookoobadi» της Μαριέττας Φαφούτη. Βρίσκεται στην ομάδα του Αντώνη Ρέμου.