Υπάρχουν δίαιτες που μπορούν να εξασφαλίσουν τοπικό αδυνάτισμα;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Καμία δίαιτα, άσκηση, κρέμα, φάρμακο, διατροφικό συμπλήρωμα ή μηχάνημα παθητικής ή ενεργητικής γυμναστικής δεν είναι σε θέση να προκαλέσει τοπική μείωση λίπους, χωρίς να υπάρξει πρώτα μία γενικότερη μείωση: Η λιπόλυση (έκλυση του λίπους) δεν επηρεάζεται ή επηρεάζεται απειροελάχιστα από μεμονωμένα τοπικά ερεθίσματα. Η όποια παρατηρούμενη μείωση του μεγέθους μιας περιοχής μπορεί να οφείλεται σε άλλους λόγους, όπως στη γενικότερη μείωση λίπους, στη «μυϊκή σύσφιξη» και τη μείωση της κατακράτησης υγρών.