Πως αλλιώς μπορούμε να ερμηνεύσουμε τη λέξη Έρωτας;

Διαβάστε μία διαφορετική ερμηνεία της λέξεως έρωτας, βασισμένη στην σημερινή πραγματικότητα.

Απαντήσεις

Προσωρινή παραφροσύνη ιάσιμη μέσω του γάμου ή με την απομάκρυνση του ασθενή από τις επιρροές που προκάλεσαν τη διαταραχή. Η ασθένεια αυτή, όπως η τερηδόνα και διάφορες άλλες παθήσεις, είναι διαδεδομένη μονάχα σε πολιτισμένες φυλές, που ζουν υπό τεχνητές συνθήκες· τα βάρβαρα έθνη, που ανασαίνουν καθαρό αέρα και τρώνε απλές τροφές, απολαμβάνουν μια ανοσία απέναντι στις ολέθριες επιπτώσεις του έρωτα. Σε ορισμένες περιπτώσεις ο έρωτας μπορεί να αποβεί μοιραίος, αν και πιο συχνά για τον γιατρό παρά για τον ασθενή.