Ντομινίκ Πρόβοστ-Τσόλκλεϊ (Dominique Provost-Chalkley) βιογραφία

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η Dominique Provost-Chalkley (γεννημένη στις 24 Μαρτίου 1990) είναι Αγγλίδα ηθοποιός. Είναι γνωστή για το ρόλο της ως Waverly Earp στην καναδική/αμερικανική τηλεοπτική σειρά "Wynonna Earp (2016 – σήμερα)".

Η Provost-Chalkley γεννήθηκε στο Μπρίστολ της Αγγλίας. Ξεκίνησε να χορεύει σε ηλικία 4 ετών και, σε ηλικία 16 ετών, άρχισε να σπουδάζει ως ηθοποιός και τραγουδίστρια στο Laine Theatre School School. Όταν αποφοίτησε, εξασφάλισε έναν ρόλο ως αναπληρωματικός στο μουσικό Dirty Dancing του West End.

Η Provost-Chalkley άρχισε να εμφανίζεται στην τηλεόραση το 2008 ως χορεύτρια στη σειρά του ITV "Britannia High". Το 2012 πρωταγωνίστησε ως Vanya στη βρετανική ταινία θρίλερ "The Seasoning House" και εμφανίστηκε σε ένα επεισόδιο της κωμικής σειράς του E4 "The Midnight Beast". Το 2015, έπαιξε τη Zrinka στην ταινία του Χόλιγουντ "Avengers: Age of Ultron".

Στη σκηνή, έπαιξε ως Holly στο "Viva Forever!", ένα jukebox μιούζικαλ για τις Spice Girls που πραγματοποιήθηκε στο West End από το 2012 έως το 2013.

periergos.gr