Έμιλι Μόρτιμερ (Emily Mortimer) Βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα της αγγλίδας ηθοποιού Έμιλι Μόρτιμερ (Emily Mortimer).

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η Έμιλι Μόρτιμερ (Emily Kathleen Anne Mortimer, 1 Δεκεμβρίου 1971) είναι Αγγλίδα ηθοποιός. Ξεκίνησε την καριέρα της από το θέατρο και από τότε έχει υποδυθεί πολλούς ρόλους στον κινηματογράφο και την τηλεόραση, συμπεριλαμβανομένων των ταινιών Scream 3, Match Point και Το Νησί των Καταραμένων (Shutter Island).

Νεανικά Χρόνια

Είναι κόρη της Πενέλοπε Γκόλοπ και του δραματουργού Τζον Κλίφορντ Μόρτιμερ. Έχει μια μικρότερη αδερφή, τη Ρόζι, και έναν ετεροθαλή αδερφό, τον Ρος Μπέντλεϋ. Ήταν μαθήτρια στο St Paul’s Girls School, όπου και εμφανίστηκε σε πολλές σχολικές παραστάσεις. Κατόπιν μαθήτευσε στο Κολλέγιο Λίνκολν στην Οξφόρδη, όπου έμαθε ρώσικα και έπαιξε σε διάφορες παραστάσεις. Δεν έχει επίσημα σπουδάσει υποκριτική. Πριν γίνει ηθοποιός, η Έμιλι έγραφε μια στήλη στη Daily Telegraph, και έγραψε επίσης το σενάριο της μεταφοράς στη μεγάλη οθόνη του βιβλίου της Λόρνα Σαζ, "Bad Blood".

Καριέρα

Κατά τη διάρκεια των παραστάσεων που έδινε όταν ήταν στο Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης, την πρόσεξε ένας παραγωγός που αργότερα της έδωσε έναν βοηθητικό ρόλο στην τηλεοπτική σειρά The Glass Virgin (1995). Οι κατοπινοί τηλεοπτικοί ρόλοι της περιλαμβάνουν την ταινία Sharpe’s Sword. Η πρώτη της εμφάνιση στον κινηματογράφο ήταν απέναντι στον Βαλ Κίλμερ το 1996 στην ταινία The Ghost and the Darkness. Την ίδια χρονιά έπαιξε στην ιρλανδική ταινία ενηλικίωσης The Last of the High Kings. Το 1998 έπαιξε στην ταινία Elizabeth σε σκηνοθεσία Σεκάρ Καπούρ και στην τηλεοπτική μίνι – σειρά Cider with Rosie, που διασκευάστηκε για την τηλεόραση από τον πατέρα της.

Το 1999, έπαιξε σε τρεις ρόλους που την έκαναν γνωστή εκτός Ηνωμένου Βασιλείου: ήταν το κορίτσι που απέρριψε ο Χιου Γκραντ στο Μια Βραδιά στο Νότινγκ Χιλ, εμφανίσθηκε ως Εσθήρ στην αμερικανική τηλεοπτική μίνι – σειρά Η Κιβωτός του Νώε, και ήταν η Αντζελίνα, η πρωταγωνίστρια της ταινίας μέσα στην ταινία στο Scream 3. Την επόμενη χρονιά, επιλέχθηκε να παίξει την Κάθριν στην εκδοχή του Κένεθ Μπράνα για το έργο του Σαίξπηρ, Αγάπης Αγώνας Άγονος, όπου γνωρίστηκε με τον Αλεσσάντρο Νιβόλα. Έπαιξε επίσης μαζί με τον Μπρους Γουίλις στο Για Πάντα Παιδί. Το 2002, είχε πρωταγωνιστικό ρόλο στην ταινία Ωραία Μέρα για να Πεθάνεις, παίζοντας μαζί με τον Σάμιουελ Λ. Τζάκσον και τον Ρόμπερτ Κάρλαϊλ, ενώ δευτεραγωνιστικό ρόλο στο πολεμικό δράμα του Τζον Γου Windtalkers. Το 2004 εμφανίστηκε στην ταινία Dear Frankie. Το 2005, έπαιξε στην ταινία του Γούντι Άλεν, Match Point, και χάρισε τη φωνή της στην αγγλική μεταγλώττιση του Κινούμενου Κάστρου στο ρόλο της νεαρής Σόφι. Την επόμενη χρονιά, στην ταινία Ο Ροζ Πάνθηρας, υποδύθηκε το αντικείμενο του έρωτα του Επιθεωρητή Κλουζώ (Στιβ Μάρτιν).

Προσωπική Ζωή

Στις 3 Ιανουαρίου 2000, παντρεύτηκε τον αμερικανό ηθοποιό Αλεσσάντρο Νιβόλα. Τρία χρόνια αργότερα, το Σεπτέμβρη, έφερε στον κόσμο το γιο τους Σάμιουελ.

wikipedia.org