Ελευθερία Κόμη Βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα της ελληνίδας ηθοποιού Ελευθερίας Κόμη.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η Ελευθερία Κόμη γεννήθηκε και μεγάλωσε στο Ηράκλειο Κρήτης, αλλά ζει και εργάζεται στην Αθήνα, και είναι είναι ηθοποιός, χορεύτρια και κινησιολόγος. Πρωτοδιδάχτηκε χορό, θέατρο και πολεμικές τέχνες στη Σχολή Rudra του Μωρίς Μπεζάρ στη Λωζάνη (Ελβετία). Ξεκίνησε την καριέρα της ως χορεύτρια στην επαγγελματική ομάδα του Μωρίς Μπεζάρ Béjart Ballet Lausanne, με την οποία περιόδευσε στον Καναδά, τη Βραζιλία και την Ευρώπη. Oλοκλήρωσε τις θεατρικές της σπουδές στη σχολή AIT και Anne Delbée στο Παρίσι και μετεκπαιδεύτηκε με υποτροφία του Ιδρύματος Ωνάση, στην τεχνική του σύγχρονου χορού, τη θεωρία και τα παιδαγωγικά του κλασικού μπαλέτου στο Εθνικό Κέντρο Χορού CND και το Université Paris 8, στο Παρίσι. Εργάστηκε στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο του Εθνικού Κέντρου Χορού CND και δίδαξε χορό και κίνηση για ηθοποιούς στο Παρίσι. Έχει επιμεληθεί την κίνηση σε όπερες για το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών και έχει πρωταγωνιστήσει ως ηθοποιός σε θεατρικές και χοροθεατρικές παραστάσεις, σε μικρού και μεγάλου μήκους ταινίες στην Ελλάδα και τη Γαλλία. Μετεκπαιδεύτηκε στην τεχνική Pilates στη Σχολή Danceway της Μαριάννας Βασιλάτου, (μαθήτρια του Jerome Andrews, Λονδίνο). Από το 2009 ζει και εργάζεται στην Αθήνα..

Στον κινηματογράφο έπαιξε ως Κυριακή Μανωλικάκη, στην ταινία κωμωδία του Νίκου Περάκη "Λούφα και Παραλλαγή: Σειρήνες στη στεριά (2011)", και ως Μαίρη, στη δραματική ταινία του Μιχάλη Κωνσταντάτου "Luton (2013)".

periergos.gr