Στέλλα Κωστοπούλου Βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα της ελληνίδας ηθοποιού Στέλλας Κωστοπούλου.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

H Στέλλα Κωστοπούλου είναι Ελληνίδα ηθοποιός. Γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Αθήνα αλλά έχει καταγωγή από το Καρπενήσι την Καρδίτσα και ρίζες από την Μικρά Ασία. Σε ηλικία μόλις 16 ετών παράλληλα με το σχολείο, γράφεται σε δραματική σχολή και παρακολουθεί κάθε μάθημα με μεγάλη λαχτάρα. Δίνει εξετάσεις και περνά με επιτυχία στο τμήμα Θεατρικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών, όμως η δίψα της για την υποκριτική ήταν τέτοια που αποφάσισε να παρακολουθήσει μαθήματα και στη σχολή της Ελντας Πανοπούλου. Με την αποφοίτησή της από τη σχολή ξεκινά να εργάζεται ως θεατρολόγος σε εργαστήρια. Από οντισιόν σε οντισιόν έψαχνε το ρόλο που θα την έκανε να φτάσει ένα βήμα πιο κοντά στο όνειρό της. Τότε βλέπει τη διαφήμιση του «Dreamshow» στον ΑLPHA και αποφασίζει να δηλώσει συμμετοχή για να δοκιμάσει τις δυνάμεις της. Κάθε εμφάνισή της και ένα μεγάλο χειροκρότημα. Τα φώτα, όμως, έσβησαν και έφτασε η στιγμή για τη Στέλλα να κυνηγήσει -ξανά- μόνη της την τύχη της. Ετσι αποφασίζει να συνδυάσει αυτό που αγαπά με τα παιδιά και φεύγει στην Κέρκυρα, όπου εργαζόταν ως δασκάλα Θεατρικής Αγωγής για κάποια χρονική περίοδο στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση. Ο καιρός περνούσε και η Στέλλα ένιωθε πως πρέπει να κυνηγήσει παραπάνω την καριέρα της. Ξαφνικά, μια μέρα χτυπάει το τηλέφωνο και ο Ανδρέας Γεωργίου της ζητά να συμμετάσχει το 2007 στον πιλότο της σειράς του ΜEGA «Στους 31 δρόμους», όμως τελικά το ρόλο πήρε η Σοφία Καρβέλα.

Κάνει το τηλεοπτικό της ντεμπούτο το 2010, όταν συμμετείχε στη κωμική σειρά του Sigma TV "Αλλού ξημερωμένοι", σε σκηνοθεσία Δημήτρη Δεμοιράκου και Ανδρέα Γεωργίου. Το 2014, παίζει ως Λουκία, στη καθημερινή κοινωνική σειρά του ΑΝΤ1 "Μπρούσκο (2013-)", σε σκηνοθεσία Ανδρέα Γεωργίου και Στάμου Τσάμη. Επίσης, συμμετείχε ως Μάγδα, στον 3ο και 4ο κύκλο της κωμικής σειράς του Κωνσταντίνου Θάνου "Τη Μάνα μου τη λένε Γιάννη (2013)" που προβλήθηκε στο διαδικτυακό κανάλι Netwix.

periergos.gr