Ελένη Βαΐτσου βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα της ελληνίδας ηθοποιού Ελένης Βαΐτσου.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Κάτω Τιθορέα της Φθιώτιδας. Από μικρή ήθελε να εγκαταλείψει την ιδιαίτερη πατρίδα της για να έρθει στην Αθήνα, χωρίς όμως να είναι παιδικό της όνειρο να γίνει ηθοποιός. Η Ελένη Βαΐτσου είναι το κεντρικό πρόσωπο στην νέα σειρά του ΑΝΤ1, Μπρούσκο.

Όταν ήταν μικρή ήθελε να γίνει πυρηνικός φυσικός και έπειτα δικηγόρος. Τελικά σπούδασε στο Οικονομικό Τμήμα της Νομικής Αθηνών. Μόλις δούλεψε λίγο πάνω στο αντικείμενο των σπουδών της, κατάλαβε ότι είναι κάτι που δεν της ταιριάζει και δεν την γεμίζει ως προσωπικότητα.

Η υποκριτική ήρθε στη ζωή της, όπως όλα τα ωραία πράγματα, τυχαία. Πήγε να συγχαρεί τους πρωταγωνιστές, έπειτα από μία θεατρική παράσταση που παρακολούθησε και τους ανέφερε ότι της αρέσει το θέατρο. Της πρότειναν, λοιπόν, να ασχοληθεί ερασιτεχνικά. Στο πρώτο έτος των σπουδών της συμμετείχε παράλληλα σε παραστάσεις που ανέβαιναν σε διάφορα θέατρα.

Ο άνθρωπος που της πρότεινε να ασχοληθεί επαγγελματικά με το χώρο της υποκριτικής ήταν ο σκηνοθέτης Νίκος Χανιωτάκης. Στην αρχή της φάνηκε αστείο. Μόλις όμως πήρε το πτυχίο και απογοητεύτηκε από τη δουλειά που είχε επιλέξει, πήρε την απόφαση να γίνει ηθοποιός. Το οικογενειακό της περιβάλλον, σε αντίθεση με ό,τι έχουμε συνηθίσει, την στήριξε. [periergos.gr]