Τζούλη Τσόλκα βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα της ελληνίδας ηθοποιού Τζούλης Τσόλκα.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η Τζούλη Τσόλκα γεννήθηκε στις 26 Φεβρουαρίου του 1982 στην Αθήνα, και είναι ηθοποιός.

Από μικρή ήθελε να γίνει ηθοποιός. Αιτία ήταν οι γονείς της που λατρεύουν το θέατρο και πηγαίνανε όλοι μαζί, σχεδόν κάθε Σαββατοκύριακο, στην Επίδαυρο και βλέπανε παραστάσεις.

Την πρώτη φορά που έπαιξε στην τηλεόραση ήταν 12 χρονών. Ένα χρόνο μετά μπήκα στον θεατρικό όμιλο του σχολείου της.

Είναι απόφοιτη του Αρσακείου Ψυχικού και αριστούχος απόφοιτη της Δραματικής Σχολής Βεάκη το 2004. Το ξεκίνημα της στο χώρο του θεάτρου το έκανε το καλοκαίρι του 2004, τελειώνοντας την σχολή και μερικές μέρες μετά, πήγε σε μια οντισιόν του Εθνικού θεάτρου για το «Όνειρο καλοκαιρινής νύχτας».

Έκανε το τηλεοπτικό της ντεμπούτο όταν εμφανίστηκε σε επεισόδιο της σειράς του MEGA “Εσύ Αποφασίζεις (2004)” καθώς και στην σειρά “Μίλα Μου Βρώμικα (2009)”, “Λατρεμένοι μου γείτονες (2007)” ως Ειρήνη, και “Ένας Μήνας Και Κάτι (2007)”. Συμμετείχε σε πετυχημένες τηλεοπτικές σειρές, όπως: "Λάκης Ο Γλυκούλης (2008)" ως Σοφία, "Βάλς με δώδεκα Θεούς (2012-2014)" ως Κλαίρη, και "Μπρούσκο (2013-)" ως Βασιλική Παπαδάκη. Επίσης, το 2002, εμφανίστηκε στη μικρού μήκους ταινία του Σ. Στάγκου και της Μ. Αθήνη "Ο Μικρός Ινδιάνος", στην οποία υποδύοταν μία από τις μαθήτριες.

Έχει συνεργαστεί: με το Εθνικό Θέατρο στα έργα «Όνειρο Καλοκαιρινής Νύχτας» του Σαίξπηρ σε σκηνοθ.  Γ. Ιορδανίδη (2004-5) και «Δον Κιχώτης» του Μ.Θερβάντες σε σκηνοθ.  Σ.Τσακίρη (2005-6). Με τη Θεατρομάθεια (Τ. Χρυσούλης) στα έργα « Ο Εγωιστής Γίγαντας» του Ο. Ουάιλντ (2006), «Στου χρόνου το αλώνι παίζουν η Δήμητρα κι η Περσεφόνη» (2006-2007) και «Με νεράκι καθαρό στήνω της ζωής χορό» (2007-2008). Με το θέατρο Δίπυλον στο έργο «Εν Θερμώ» (Μαρία) των Λ.Παπαδόπουλου και Ρ. Μουζενίδου σε σκηνοθ. της ίδιας (2007). Στην παράσταση «Κλέφτες και αστυνόμοι» (Αρλεκίνος) σκηνοθ.  Αθ. Κεφαλά. Στην παράσταση «5 Variete» σκην. Ν. Ορφανός (2007-8).

Έχει συνεργαστεί με τη Θεατρομάθεια στα έργα: "Στου χρόνου το αλώνι παίζουν η Δήμητρα κι η Περσεφόνη" και "Με νεράκι καθαρό στήνω της ζωής χορό".

Η Τζούλη, έχει επίσης σπουδάσει πιάνο (3 χρόνια), τραγούδι (4 χρόνια), κλασικό χορό (10 χρόνια) και σύγχρονο χορό, κλακέτες και jazz (4 χρόνια).

[periergos.gr]