Τι πρέπει να γνωρίζω πριν αγοράσω έναν σκύλο Σαμογιέντ;

Συνοπτικά όλα όσα πρέπει να γνωρίζεται για το σκύλο ράτσας Samoyed που αποφασίσατε να αγοράσετε.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Προέλευση: Ρωσία
Έτη ζωής: 12-15 χρόνια
Βάρος: 16-30 κιλά
Ύψος: 46-56 εκατοστά
Χρώμα: Λευκό, κρεμ ή λευκό με ανοιχτό καφέ
Πιθανές ασθένειες: Είναι γενικά μια υγιής ράτσα
Περιποίηση: Αρκετή, έχει διπλό τρίχωμα που χρειάζεται συχνό βούρτσισμα
Ιδιοσυγκρασία: Ευπροσάρμοστο, συνεργάσιμο, πιστό, βολικό, πρόθυμο, κοινωνικό, φιλικό
Τύπος: Εργάτης, σύντροφος

Ο σταρ της Αρκτικής. Κοινωνικός σκύλος, φέρεται φιλικά ακόμα και στους ξένους κάτι το οποίο σημαίνει ότι δεν ενδείκνυται για φύλακας. Μπορεί να ζήσει ακόμη και σε διαμέρισμα στην πόλη, αρκεί να φροντίσετε να του προσφέρετε καθημερινή άσκηση,άρα μεγάλες βόλτες.