Πόσες ταχύτητες πρέπει να έχει το ποδήλατο που θα αγοράσω;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Το ποδήλατο σου θα πρέπει να έχει τουλάχιστον 18 ταχύτητες (τρία γρανάζια μπροστά και τουλάχιστον 6 πίσω). Μπορεί να αναρωτιέσαι γιατί χρειάζεσαι 18 ταχύτητες. Λοιπόν δεν χρειάζεσαι όλες τις ενδιάμεσες, αλλά χρειάζεσαι τις ακραίες. Οι χαμηλότερες ταχύτητες θα σου επιτρέψουν να ανέβεις άνετα έναν λόφο χωρίς να χρειάζεται να το σπρώξεις.

Γενικά, θα πρέπει να πηγαίνεις με μια ταχύτητα αρκετά χαμηλή ώστε να σου επιτρέπει να γυρνάς τα πετάλια γρήγορα και εύκολα (60-90 περιστροφές το λεπτό). Μερικοί αρχάριοι παραπονιούνται για πόνους στα γόνατα. Η αιτία είναι συνήθως ότι ποδηλατούν αργά με πολύ μεγάλη αντίσταση στα πετάλια, σε μια πολύ υψηλή ταχύτητα.