Ποιό είναι το καλύτερο σκυλί για φύλακας;

Κατηγορίες:
Θέματα:

Απαντήσεις

pitbull

ποιμενικος καυκασου

ego leo eine   1. γερμανικος ποιμενικος  2.rottweiler eine i gnomi mou...............

είναι το ροδεσιανό ριτσμπακ! πιστεψε με εχω και ξέρω. Μπορει να μην έχετε ακουστά την ράτσα διότι είναι αρκετα σπανια εδώ στην ελλάδα, διότι κατάγεται από την αφρική. Κοινηγάει λιοντάρια και δίαφορα άλλα μεγάλα ζώα. Δεν είναι πολυ μεγάλο σκυλί (σχετικά), αλλά είναι γεροδεμένο. Αγαπάει πολύ τα παιδία και είναι φιλίκός με όλα τα μέλη της οικογένιας και τους φίλους τους. Αν δει ότι κατι δεν πάει καλά πάει αμέσως να προστατέψει το αφεντικό του. Εκτός από φύλακας είναι και σωματοφύλακας.

Αν θες να δεις φοτο του πάτα στο google ροδεσιανό ριτσμπακ και πες μου την γνώμη σου