Μπεν Μακένζι (Ben McKenzie) βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα του αμερικανού ηθοποιού Μπεν Μακένζι (Ben McKenzie).

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Ο Ben McKenzie (πλήρης όνομα: Benjamin McKenzie Schenkkan) γεννήθηκε στο Ώστιν, Τέξας στις 12 Σεπτεμβρίου 1978, από την Mary Frances (Victory), ποιήτρια, και τον Pieter Meade Schenkkan, δικηγόρο. Ο θείος του Robert Schenkkan είναι θεατρικός συγγραφέας. Ο Ben είναι ολλανδικής-εβραϊκής (από παππού του), αγγλικής, και σκωτσέζικης καταγωγής. Ο Ben McKenzie εμφανίζεται στην πρώτη μεγάλου μήκους ταινία του, «Junebug» μαζί με την Amy Adams. Η ταινία έλαβε τον υψηλότερο έπαινο από το Sundance Film Festival το 2005. Εμφανίστηκε επίσης σε ένα κεντρικό ρόλο στην ταινία του 2007 "'88 Λεπτά", στο οποίο πρωταγωνιστούσε o Al Pacino. Η πρώτη κινηματογραφική ταινία με κύριο πρωταγωνιστή τον McKenzie ήταν το 2008, "Johnny Got His Gun". Η ταινία έκανε πρεμιέρα στο θέατρο Paramount στο Ώστιν, Τέξας, πατρίδα του McKenzie, η οποία συγκέντρωσε εξαιρετικές κριτικές. [periergos.gr]