Πως βγαίνει η σοκολάτα από τα ρούχα;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Ο λεκές της σοκολάτας βγαίνει με οινόπνευμα διαλυμένο σε νερό (φυσικές ίνες).
Επίσης με γλυκερίνη που ξεβγάζουμε με χλιαρό νερό, σε συνθετικά υφάσματα.

Πόσο περίπου οινόπνευμα πρέπει να βάλλω και την μισή ποσότητα ( οινοπνεύματος) νερό?

Αν πάλι έχει λερωθεί η βαμβακερή σας μπλούζα από παγωτό με γεύση σοκολάτας, δεν έχετε παρά να τρίψετε το λεκέ με αλατισμένο νερό.

Καθαρίστε το με ζεστό νερό (θερμοκρασία 50C).Αν παραμείνουν υπολείμματα, χρησιμοποιείστε καθαρή αμμωνία 5%.