Ποιος είναι o Σεχζαντέ Μουσταφά (Σουλεϊμάν ο μεγαλοπρεπής);

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

O Σεχζαντέ Μουσταφά γεννήθηκε το 1515 στην Μανίσα της Τουρκίας. Ήταν ο πρώτος γιος του Σουλεϊμάν του μεγαλοπρεπή και της Μαχιντεβράν. Κυβέρνησε ως ο πρίγκιπας της Μανίσα για δώδεκα χρόνια (1533-1541) και ως ο πρίγκιπας της Αμάσειας για άλλα δώδεκα (1541-1553). Πέθανε στις 6 Οκτωβρίου του 1553 στο Ικόνιο.

Στη τούρκικη τηλεοπτική σειρά το ρόλο του Σεχζαντέ Μουσταφά υποδύεται ο Τούρκος ηθοποιός Μεχτέτ Γκουνσούρ (Mehmet Günsür). Γεννήθηκε στις 8 Μαίου του 1975 στην Κωνσταντινούπολη. Εργάστηκε πρώτα ως μπάρμαν και μετά σαν μοντέλο πριν γίνει ηθοποιός. Οι ποιο γνωστοί του ρόλοι είναι στις ταινίες "O Şimdi Asker", "Anlat İstanbul", and "Hamam".

Πόσα επεισόδια είναι το τούρκικο σήριαλ «Σουλεϊμάν ο Μεγαλοπρεπής»
Cast και πληροφορίες των ηθοποιών