Ποιος είναι ο Εμπουσούντ Εφέντι (Σουλεϊμάν ο μεγαλοπρεπής);

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Ο Εμπουσούντ Μεχμέτ Εφέντι γεννήθηκε στις 30 Δεκεμβρίου του 1490 στη Κόρουμ (Τουρκία) και πέθανε στις 23 Αυγούστου του 1574.

Στη τηλεόραση το ρόλο του Εμπουσούντ υποδύεται ο Τούρκος ηθοποιός, σκηνοθέτης, παραγωγός και σεναριογράφος Τουνσέλ Κέρτιζ (Tuncel Kurtiz). Ο Τουνσέλ γεννήθηκε στις 1 Φεβρουαρίου του 1936 στο Μπιλετσίκ της Τουρκίας (ο πατέρας του γεννήθηκε στην  Θεσσαλονίκη). Το 1959 είχε την πρώτη του επαφή με το θέατρο σε ρόλο πρωταγωνιστή. Το 1981 του απονεμήθηκε από το Antalya Golden Orange Film Festival, το βραβείο καλύτερου σεναρίου (με την Νουρετίν Σεζέρ) για την ταινία Γκιουλ Χασάν.

Πόσα επεισόδια είναι το τούρκικο σήριαλ «Σουλεϊμάν ο Μεγαλοπρεπής»
Cast και πληροφορίες των ηθοποιών