Ποιο είναι το καλύτερο καλοκαιρινό σπορ;

Πλησιάζει καλοκαίρι και θα ήθελα να μου πείτε πιο είναι ή θεωρείτε το καλύτερο καλοκαιρινό σπορ.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η κολύμβηση. Αποτελεί μία από τις ασφγαλέστερες μορφές άθλησης, ακόμα και εάν έχετε μερικά παραπάνω κιλά ή κάποιο μυοσκελετικό πρόβλημα. Προτιμήστε μια θάλασσα που γνωρίζετε καλά και αποφύγετε να κολυμπάτε στα βαθιά.

Προοδευτικά: Ξεκινήστε με το στυλ κολύμβησης που σας εξυπηρετεί πιο πολύ και γνωρίζετε καλύτερα την τεχνική του, σε ρυθμό που σας επιτρέπει να κολυμπήσετε συνεχόμενα για τουλάχιστον 10 λεπτά. Προσθέστε σταδιακά χρόνο, από εβδομάδα σε εβδομάδα, μέχρι να φτάσετε τα 20 λεπτά συνολικά. Όταν τα καταφέρετε εύκολα, δοκιμάστε να εναλλάσσετε διάφορα στυλ.

Συμβουλές: Συνδυάστε τη κολύμβηση με γυμναστική μέσα στο νερό ή στην παραλία. Η χρήση σανίδας πλεύσης, βατραχοπέδιλων ή ειδικών χειρός θα επιφέρει μεγαλύτερες βελτιώσεις.