Τι πρέπει να γνωρίζω πριν αγοράσω έναν σκύλο Ουίπετ;

Συνοπτικά όλα όσα πρέπει να γνωρίζεται για το σκύλο ράτσας Whippet που αποφασίσατε να αγοράσετε.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Προέλευση: Μεγάλη Βρετανία
Έτη ζωής: 12-15 χρόνια
Βάρος: 9-14 κιλά
Ύψος: 46-56 εκατοστά
Χρώμα: Επιτρέπονται όλα τα χρώματα και οι συνδυασμοί
Πιθανές ασθένειες: Είναι γενικά μια υγιής ράτσα
Περιποίηση: Ελάχιστη, βούρτσισμα 1 φορά την εβδομάδα
Ιδιοσυγκρασία: Ζωηρό, ήμερο, φιλικό, ήσυχο, ευφυές, στοργικό, κομψό, ευαίσθητο
Τύπος: Σύντροφος

Γεννημένος δρομέας. Αυτός ο εξαιρετικά κομψός σκύλος γαβγίζει πολύ σπάνια και είναι πολύ τρυφερός. Του αρέσει περισσότερο να περνά χρόνο με την οικογένεια του, παρά να αθλείται. Αντιλαμβάνεται σε τέτοιο βαθμό αν υπάρχει στρες στο σπίτι, ώστε μπορεί να αρρωστήσει.