Τι είναι το Κεπέγκι;

Τι σημαίνει και από που προέρχεται η λέξη Κεπέγκι;

Απαντήσεις

Κεπέγκι ή κεπέγκια είναι τα ρολά, τα στόρια που ασφαλίζουν τις βιτρίνες των καταστημάτων όταν το μαγαζί είναι κλειστό. Στον ενικό μόνο η λέξη έχει και μια δεύτερη σημασία: η καταπακτή. Είναι δάνειο από την τουρκική kepenk, λέξη που επίσης έχει και τις δύο σημασίες.

Συνήθως τα κεπέγκια είναι από κυματοειδή λαμαρίνα, ενώ υπάρχουν και δικτυωτά. Παλιότερα, ο μαγαζάτορας τα ανεβοκατέβαζε με το χέρι, βοηθούμενος από ένα μεταλλικό κοντάρι με γάντζο στην άκρη. Σήμερα, τα περισσότερα έχουν μηχανισμό. Είναι περίεργο που η λέξη δεν συμπεριλαμβάνεται στο Λεξικό Κοινής Νεοελληνικής (του Ιδρύματος Τριανταφυλλίδη), το οποίο καταγράφει πολλές άλλες λέξεις της κοινής βορειοελλαδικής, διότι είναι πολύ διαδεδομένη στη Θεσσαλονίκη. Μεταξύ άλλων, Κεπέγκια λέγεται κι ένα πολύ γνωστό κέντρο διασκέδασης.

Τώρα που έχει υποχωρήσει η σημασία της καταπακτής, τα κεπέγκια έχουν γίνει σχεδόν συνώνυμα με τα ρολά, συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών σημασιών. Έτσι, στη Βόρεια Ελλάδα, όταν μια επιχείρηση διακόπτει τη λειτουργία της λένε ότι «κατέβασε κεπέγκια», αλλά και όταν ένας τερματοφύλακας έχει πολύ καλή απόδοση και αποσοβήσει σίγουρα γκολ επίσης λένε ότι «κατέβασε τα κεπέγκια» όπως ακριβώς εμείς οι χαμουτζήδες λέμε ότι «κατέβασε τα ρολά».