Ράιαν Γκόσλινγκ (Ryan Gosling) βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα του καναδού ηθοποιού Ράιαν Γκόσλινγκ (Ryan Gosling);

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Ο Ράιαν Γκόσλινγκ (Ryan Gosling) γεννήθηκε στις 12 Νοεμβρίου του 1980 στο Λονδίνο του Οντάριο (Καναδάς), και είναι ηθοποιός, σκηνοθέτης, σεναριογράφος, μουσικός και επιχειρηματίας. Έχει εμφανιστεί σε πολλές ταινίες αλλά η αναγνωρισιμότητα ήρθε τo 2004 όταν πρωταγωνίστησε στην ρομαντική-δραματική ταινία "The Notebook" ως Noah Calhoun. Δύο χρόνια αργότερα έλαβε την πρώτη του υποψηφιότητα για Όσκαρ για τον ρόλο του ως Dan Dunne στην δραματική ταινία "Half Nelson". To 2007 κέρδισε μία υποψηφιότητα για Χρυσή Σφαίρα για την ερμηνεία του ως Lars Lindstrom, στην κωμική-δραματική ταινία "Lars and the Real Girl", ενώ το 2010 έλαβε τη δεύτερη υποψηφιότητα για Χρυσή Σφαίρα για την ταινία "Blue Valentine" ως Dean Pereira. To 2011 πρωταγωνίστησε στις ταινίες "Crazy, Stupid, Love" ως Jacob Palmer, και "The Ides of March" ως Stephen Meyers σκοράροντας διπλή υποψηφιότητα στις Χρυσές Σφαίρες του 2011.

Ο Γκόσλινγκ ξεκίνησε την καριέρα του στη δημοφιλή παιδική σειρά The Mickey Mouse Club μαζί με τους Μπρίτνεϊ Σπίαρς, Κριστίνα Αγκιλέρα και Τζάστιν Τίμπερλεϊκ. Στη σειρά τραγουδούσε, χόρευε και ερμήνευε. Εμφανίστηκε σε πολλές καναδικές σειρές όπως Breaker High τις χρονιές 1997-1998 και ακολούθησε ο πρωταγωνιστικός ρόλος του Ηρακλή στην τηλεοπτική σειρά Young Hercules. Η σειρά εξιστορούσε τα εφηβικά χρόνια του Ηρακλή και τις περιπέτειές του.

Ο Γκόσλινγκ έκανε το κινηματογραφικό του ντεμπούτο το 2000, όταν έπαιξε ως Alan Bosley, στην δραματική ταινία "Remember the Titans" στο πλευρό του Ντένζελ Γουάσινκγτον. Το όνομά του άρχισε να γίνεται όλο και πιο γνωστό όταν έπαιξε ως Danny Balint, στην δραματική ταινία του Henry Bean "The Believer (2001)". Η ταινία έλαβε πολύ καλές κριτικές και κέρδισε το Μεγάλο Βραβείο στο Φεστιβάλ του Σάντανς. Το 2002 συμπρωταγωνίστησε μαζί με τη Σάντρα Μπούλοκ στο ψυχολογικό θρίλερ "Murder by Numbers" ως Richard Haywood, και την επόμενη χρονιά επέστρεψε στο Φεστιβάλ του Σάντανς με την ταινία "The United States of Leland" ως Leland P. Fitzgerald, παίζοντας μαζί με τους Κέβιν Σπέισι, Ντον Τσιντλ και Μισέλ Γουίλιαμς. Το 2004 συμπρωταγωνίστησε μαζί με τη Ρέιτσελ ΜακΆνταμς στο αισθηματικό δράμα "The Notebook". Το 2006 πρωταγωνίστησε στο ανεξάρτητο φιλμ "Half Nelson" στο ρόλο του ναρκομανή καθηγητή ιστορίας, Dan Dunne. Για την ερμηνεία του έλαβε την πρώτη του υποψηφιότητα για Όσκαρ και για Screen Actors Guild Award. Μέχρι και σήμερα είναι ο πρώτος Καναδός ηθοποιός μετά από 62 χρόνια που προτάθηκε για Όσκαρ. Ο Αλέξαντερ Νοξ για την ταινία Wilson ήταν ο τελευταίος που προτάθηκε, το 1944.

Την επόμενη χρονιά πρωταγωνίστησε μαζί με τον Άντονι Χόπκινς στην ταινία μυστηρίου θρίλερ "Fracture" ως Willy Beachum, και έλαβε την πρώτη του υποψηφιότητα για Χρυσή Σφαίρα και τη δεύτερη για Screen Actors Guild Award για την ταινία "Lars and the Real Girl". Το 2010 ξανσυνεργάστηκε με τη Μισέλ Γουίλιαμς στην ταινία "Blue Valentine". Για την ερμηνεία του έλαβε τη δεύτερη υποψηφιότητα για Χρυσή Σφαίρα ενώ η συμπρωταγωνίστριά του έφτασε μέχρι τα Όσκαρ.

Το 2011 συμπρωταγωνίστησε μαζί με τους Στιβ Καρέλ, Τζούλιαν Μουρ, Κέβιν Μπέικον, Έμμα Στόουν και Μαρίζα Τομέι στην κωμωδία "Crazy, Stupid, Love" ως Jacob Palmer. Για την ερμηνεία του έλαβε μια υποψηφιότητα για Χρυσή Σφαίρα α' ανδρικού ρόλου σε κωμωδία/μιούζικαλ. Επίσης πρωταγωνίστησε στην ανεξάρτητη ταινία "Drive" μαζί με τους Κάρεϊ Μάλιγκαν, Μπράιαν Κράνστον και Ρον Πέρλμαν, και τέλος στο "The Ides of March" σε σκηνοθεσία Τζορτζ Κλούνεϊ, για την οποία επίσης έλαβε υποψηφιότητα για Χρυσή Σφαίρα α' ανδρικού ρόλου στην κατηγορία δράμα. Το 2013 πρωταγωνίστησε μαζί με τους Σον Πεν και Έμμα Στόουν στην ταινία "Gangster Squad".

Επόμενη δουλειά του είναι στη δραματική ταινία "The Place Beyond the Pines (2013)" ως Luke Glanton, όπου ξανασυνεργάζεται με το σκηνοθέτη Ντέρεκ Σιανφράνς του "Blue Valentine".

Ο Γκόσλινγκ μένει στο Τορόντο και στο Λος Άντζελες. Είχε δεσμό με τη Σάντρα Μπούλοκ και από το 2004 μέχρι το Φεβρουάριο του 2007 με την συμπρωταγωνίστριά του στην ταινία Το Ημερολόγιο, Ρέιτσελ ΜακΆνταμς.

Εκτός από την υποκριτική, ο Γκόσλινγκ έχει φτιάξει ένα μουσικό γκρουπ με το όνομα "Dead Man's Bones" και τον Οκτώβριο του 2009 κυκλοφόρησαν το πρώτο τους άλμπουμ. [periergos.gr]