Πόσα βήματα είναι ένα χιλιόμετρο;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Περίπου 1.200-1.600 βήματα ισοδυναμούν με 1 χιλιόμετρο, ανάλογα με το μήκος του διασκελισμού σας, που εξαρτάται από το μήκος του ποδιού σας και από το πόσο γρήγορα περπατάτε. Είναι μεγαλύτερο όταν κάνετε τζόγκινγκ ή όταν τρέχετε σε σχέση με το περπάτημα, που σημαίνει ότι η μέτρηση των βημάτων για την ίδια απόσταση είναι διαφορετική ανάλογα με το πώς την καλύπτετε (περπάτημα ή τζόγκινγκ). Αν πάλι κάνετε δυναμικό περπάτημα ή βάδην, τότε προτιμήστε πιο μικρά βήματα για να πάτε πιο γρήγορα. Επίσης, κάνετε περισσότερα βήματα σε μια ανηφόρα από ό,τι σε επίπεδο έδαφος.

Για να διαπιστώσετε με σχετική ακρίβεια πόσο περπατάτε, πρέπει να φορέσετε το βηματομετρητή σας, να τον μηδενίσετε και να κάνετε μια απόσταση ενός χιλιομέτρου (ή μισού, αν δεν αντέχετε ακόμη) πρώτα περπατώντας και μετά κάνοντας τζόγκινγκ, ώστε να συμπεράνετε πόσα βήματα χρειάζεστε σε κάθε μορφή κίνησης για να καλύψετε αυτή την απόσταση.

vita.gr