Υπάρχει σχέση ανάμεσα στα εκκολπώματα και τον καρκίνο του παχέος εντέρου;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Όχι. Το μόνο πρόβλημα που δημιουργείται είναι ότι τα συμπτώματα της εκκολπωματικής νόσου μοιάζουν πολύ με αυτά ενός όγκου στο σιγμοειδές. Για την οριστική διάγνωση απαιτείται ο ενδοσκοπικός έλεγχος του εντέρου με λήψη βιοψιών. Σε επείγουσες καταστάσεις, μπορεί να είναι αδύνατο για το χειρουργό να διακρίνει ανάμεσα στην καλοήθη εκκολπωματίτιδα και έναν καρκίνο του εντέρου. Τότε, είναι υποχρεωμένος να αντιμετωπίσει τον ασθενή σαν να είχε μια κακοήθεια. Η απάντηση δίνεται τελικά από την ιστολογική έκθεση του τμήματος του εντέρου που αφαιρείται.