Χόλιντεϊ Γκρέντζερ (Holliday Grainger) βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα της αγγλίδας ηθοποιού Χόλιντεϊ Γκρέντζερ (Holliday Grainger).

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η Χόλιντεϊ Γκρέντζερ (Holliday Grainger) γεννήθηκε στις 27 Μαρτίου του 1988 στο Μάντσεστερ της Αγγλίας, και είναι ηθοποιός. Μερικοί από τους εξέχοντες ρόλοι της είναι ως Lucrezia Borgia στην δραματική σειρά φαντασίας του Showtime "The Borgias (2011-2013)" και ως Estella Havisham στην ταινία "Great Expectations (2012)", που βασίζεται στο όμοτιτλο μυθιστόρημα του Mike Newell.

Ο πρώτος ρόλος της Grainger, ήταν σε ηλικία έξι χρονών, όταν εμφανίστηκε στην δραματική-κωμική σειρά του BBC "All Quiet on the Preston Front (1994-1997)". Ακολούθησαν διάφοροι guest ρόλοι της σε σειρές όπως: "Casualty (2000)" ως Katie Stoppard, "Doctors (2001)" ως Nita Harmer, "Dalziel and Pascoe (2001)" ως Nicola Crowley. Από τους πιο αναγνωρισμένους ρόλους της στην νεαρή ηλικία της ηλικία είναι ως Megan Boothe, στην δραματική οικογενειακή σειρά "Where the Heart Is (2003-2005)", ως Stacey Appleyard, στην δραματική σειρά "Waterloo Road", και ως Sophia στην σειρά φαντασίας "Merlin (2008)".

Το 2015, έπαιξε την ετεροθαλή αδελφή της Σταχτοπούτας, Anastasia Tremaine, στην κινηματογραφική επανάληψη του Kenneth Branagh "Cinderella". Θα πρωταγωνιστήσει στην προσαρμογή της ταινίας του μυθιστορήματος "Tulip Fever (2015)", παράλληλα με την Alicia Vikander.

Η Grainger ζει στο Μάντσεστερ μαζί με τη μητέρα της Gian. Έχει πάρει μαθήματα πιάνου και τάε κβο ντο, και ήταν μαθήτρια της Σχολής Χορού Madeley στο Μάντσεστερ. Η αδελφή Marianne Grainger είναι επίσης ηθοποιός. [periergos.gr]