Χέιλι Νταφ (Haylie Duff) βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα:

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η Χέιλι Νταφ (Haylie Duff) (πλήρης όνομα: Haylie Katherine Duff) γεννήθηκε στις 19 Φεβρουαρίου του 1985 στο Χιούστον, Τέξας, και είναι τραγουδίστρια και ηθοποιός. Είναι επίσης αδερφή της Χίλαρι Νταφ. Είναι γνωστή για το ρόλο της ως Sandy Jameson στην τηλεοπτική σειρά "7th Heaven (2005-07)", και ως Summer Wheatley στη κωμική ταινία "Napoleon Dynamite (2004)".

Η πρόωρη σταδιοδρομία της Duff ξεκίνησε κάνοντας guest εμφανίσεις σε τηλεοπτικές ταινίες, όπως το "Hope (2007)", και σε τηλεοπτικές σειρές όπως το "The Amanda Show (1999-)". Μετά από αρκετές guest εμφανίσεις στην τηλεόραση, η Duff έλαβε τον πρώτο της ρόλο σε μια ταινία μεγάλου μήκους όταν έπαιξε ως Summer Wheatley στο "Napoleon Dynamite (2004)". Η ταινία κέρδισε το πρώτο βραβείο Teen Choice. Επίσης, έχει δανείσει τη φωνή της στην Χριστουγεννιάτικη ταινία κινουμένων σχεδίων "In Search of Santa (2004)". [periergos.gr]