Τζωρτζίνα Παλαιοθόδωρου Βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα της ελληνίδας ηθοποιού Τζωρτζίνας Παλαιοθόδωρου.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η Τζωρτζίνα Παλαιοθόδωρου γεννήθηκε στην Αθήνα, και είναι ηθοποιός. Αριστούχος απόφοιτος της Δραματικής Σχολής Θεάτρου Τέχνης (2007) και του τμήματος Θεατρικών Σπουδών Πανεπιστημίου Πατρών (2004). Σπούδασε κλασσικό και σύγχρονο χορό και Tango Argentino, και παρακολουθεί μαθήματα φωνητικής και τραγουδιού.

Στο Θέατρο έπαιξε στις παραστάσεις Ένα Όνειρο, Κατά το Όνειρο Καλοκαιρινής Νύχτας (Ερμία) σε διασκευή Γ. Δεπάστα και σκηνοθεσία Νίκου Μαστοράκη, Εσύ μας Χάρισες το Ωραίο Ταξίδι σε κείμενο και σκηνοθεσία Δημήτρη Δεγαΐτη, Ηλέκτρα του Σοφοκλή (Χορός) σε σκηνοθεσία Peter Stein, Ηλέκτρα Αυτουργός (Χορός) σε σκηνοθεσία Σοφίας Σπυράτου.

Στην τηλεόραση έκανε το ντεμπούτο της το 2011, όταν εμφανίστηκε ως Τζούλια, στη κωμική σειρά του Mega "Κλινική Περίπτωση (2011-2012)", σε σκηνοθεσία Ανδρέα Μορφονιού. Το 2013, ήταν η αντιπρόεδρος Β', στη κωμική σειρά του OTE TV "Δια ταύτα (2013)", σε σκηνοθεσία Δημήτρη Σταματόπουλου.

periergos.gr

Η Τζωρτζίνα Παλαιοθόδωρου γεννήθηκε στις 6 Απριλίου 1982 στην Ζάκυνθο