Τζένιφερ Ελ (Jennifer Ehle) βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα της αμερικανίδας ηθοποιού Τζένιφερ Ελ (Jennifer Ehle).

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η Jennifer Ehle (πλήρης όνομα: Jennifer Anne Ehle) γεννήθηκε στις 29 Δεκεμβρίου 1969, στο Γουίνστον-Σάλεμ της Βόρειας Καρολίνας των ΗΠΑ και είναι ηθοποιός. Είναι η κόρη της Αγγλίδας ηθοποιού Rosemary Harris και του Αμερικανού συγγραφέα John Ehle. Έκανε το ντεμπούτο της στο West End το 1991 σε παραγωγή του Peter Hall "Tartuffe", και έγινε μέλος της Royal Shakespeare Company το 1995. Έγινε γνωστή μέσα από το ρόλο της ως Elizabeth Bennet στη πετυχημένη μίνι-τηλεοπτική σειρά του 1995 "Pride and Prejudice", κερδίζοντας το βραβείο BAFTA TV καλύτερης ηθοποιού. Είναι παντρεμένη με τον Michael Scott Ryan από τις 29 Νοεμβρίου 2001. Έχουν δύο παιδιά. [periergos.gr]