Τραϊάνα Ανανία Βιογραφία

Βιογραφικό σημείωμα της ελληνίδας ηθοποιού Τραϊάνας Ανανία.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Η Τραϊάνα Ανανία γεννήθηκε στις 5 Οκτωβρίου του 1989 στην Θεσσαλονίκη, και είναι ηθοποιός. Είναι απόφοιτος Ανωτέρας Δραματικής Σχολής «Ίασμος» Βασίλης Διαμαντόπουλος (2012).

Στο θέατρο, ερμήνευσε την Μπιάνκα, στο έργο «Οθέλλος (2011)» που σκηνοθέτησε ο Γιώργος Κιμούλης. Σταθμό στην καριέρα της θεωρεί τη συνεργασία με τον δάσκαλό της Θοδωρή Αθερίδη στο θεατρικό έργο «Πράματα και θάματα», στο οποίο επιμελήθηκε κινησιολογικά την παράσταση. Το εφηβικό όνειρό της, έγινε πραγματικότητα το 2011, όταν συνεργάστηκε στο θέατρο με τον έρωτα της ζωής της Χριστόφορο Παπακαλιάτη.

Έκανε τα πρώτα βήματά της στον κινηματογράφο μέσα από την ταινία του Αντώνη Σωτηρόπουλου «Ελεύθερη βούληση (2014)».

periergos.gr