Τι συμβολίζει το τατουάζ «χεράκι της Φατιμά»;

Αποφάσισα να κάνω ένα τατουάζ «χεράκι της Φατιμά» στην πλάτη μου, και θα ήθελα να ήξερα τι συμβολίζει. Ξέρετε να μου πείτε;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Το χεράκι της Φατιμά γνωστό ως το χέρι Χάμσα είναι ένα πανάρχαιο σύμβολο για τους Εβραίους αλλά και για τους Μουσουλμάνους. Το χρησιμοποιούσαν ως φυλαχτό για προστασία. Το όνομα Χάμσα προέρχεται από τη ρίζα της σημιτικής λέξης «Πέντε». Για τους Εβραίους ονομάζεται και ως χέρι της Μύριαμ όπως η ηρωίδα της Βίβλου.  Για τους Μουσουλμάνους που το ονομάζουν χέρι της Φατιμά κατά την κόρη του Μοχάμεντ, συμβολίζει τους Πέντε Στύλους Τήρησης του Ισλάμ. Το μάτι στο χέρι θεωρείται ως ένα δυνατό γούρι ενάντια στη βασκανία, στο κακό μάτι. Φοριέται συχνά στο λαιμό ή κρεμιέται στους τοίχους και στις πόρτες των σπιτιών ή ακόμη και των επιχειρήσεων για καλοτυχία.

τατουάζ Το χεράκι της Φατιμά

Γιατί να βάλεις επάνω σου ενα μουσουλμανικό σύμβολο? Μουσουλμάνα εισαι?
Εχεις δει ποτέ να κυκλοφορεί Πακιστανός και να φοράει σταυρο στον λαιμό του?
Καθόλου προστατευμένη δεν θα εισαι φορόντας ενα εβραίκό μουσουλμανικο σύμβολο. Το αντίθετο μάλιστα. Αυτο λενε οτι αποροφάει την αρνητικη ενέργεια. Ολη επανω σου να κολλάει.

Ο κάθε ανθρωπος με τα ηθη και τις παραδόσεις της χώρας του.