Τι συμβολίζει το Μαύρο χρώμα;

Από το πρωί μέχρι το βράδυ μου αρέσει να φοράω ρούχα -και παπούτσια- χρώματος μαύρου. Και γι' αυτό θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε τι συμβολίζει αυτό το χρώμα.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Συμβολίζει το σκοτάδι, το φόβο και το θάνατο. Είναι τραγικό και αυστηρό και εμπνέει σταθερότητα και σοβαρότητα. Επίσης εκφράζει την πειθαρχία και την εσωστρέφεια, τις ανέκφραστες ικανότητες, αλλά και το φόβο για το μέλλον. Το μαύρο αυξάνει την αυτοσυγκράτηση και την αυτάρκεια.

Οι τροφές με μαύρο χρώμα (ελιές, χαβιάρι, γλυκόριζα, σταφίδες) βοηθούν στην ανακάλυψη του εσωτερικού μας κόσμου.