Τι συμβολίζει το Kεχριμπάρι;

Ποιος ο συμβολισμός και ποιες οι ιδιότητες του κρύσταλλου/πέτρας Kεχριμπάρι;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Συμβολίζει την τύχη, τη θεραπεία, τη δύναμη. Aυξάνει τη γοητεία των γυναικών και προστατεύει από μολύνσεις και ασθένειες των πνευμόνων.

Το Κεχριμπάρι, συμβολίζει την τύχη, τη θεραπεία και τη δύναμη. Αυξάνει τη γοητεία των γυναικών και προστατεύει από μολύνσεις και ασθένεις των πνευμόνων. Το χρώμα, η ζεστασιά και οι ηλεκτρικές του ιδιότητες έχουν χαρίσει στο κεχριμπάρι φήμη προστατευτικής και μαγικής ουσίας. Λέγεται ότι μπορεί να βοηθήσει αυτούς που υποφέρουν από μολύνσεις του φάρυγγα, βρογχικές και άλλες οργανικές ανωμαλίες, άσθμα, σπασμούς, ρευματισμούς, πόνους των αυτιών, κυστικά προβλήματα, νευρικές ή οστικές δυσπλασίες.