Τι συμβολίζει η σημαία του Λάος;

Μάθετε τι σημαίνουν τα χρώματα και ο λευκός ήλιος από την σημαία του Λάος.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Στο κέντρο υπάρχει ένας λευκός δίσκος που συμβολίζει το καθρέφτισμα του φεγγαριού στον ποταμό Μεκόνγκ, όπως επίσης και την ενότητα της χώρας υπό κομμουνιστική κυβέρνηση. Το κόκκινο στη σημαία συμβολίζει το αίμα που χύθηκε στον αγώνα για ανεξαρτησία, ενώ το γαλάζιο αποτελεί σύμβολο πλούτου για τη χώρα. Είναι από τις λίγες σημαίες σήμερα σε κομμουνιστική χώρα που δεν χρησιμοποιεί το πεντάκτινο αστέρι ως έμβλημα.