Τι σημαίνει όταν λέμε "Άλλοι σκάφτουν και τρυγούν, κι άλλοι πίνουν και μεθούν";

επίσης, όταν λέμε "Άλλοι σκάφτουν και κλαδεύουν, κι άλλοι πίνουν και χορεύουν" , "Άλλοι σπέρνουν και θερίζουν, κι άλλοι τρων και μακαρίζουν" , "Άλλος σπέρνει και τρυγάει, κι άλλος πίνει και μεθάει".

Απαντήσεις

Συμβαίνει συχνά εκείνοι που κοπιάζουν να μην απολαμβάνουν τους καρπούς των κόπων τους, αλλά να τους χαίρονται άλλοι, συνήθως το περιβάλλον ή οι κληρονόμοι τους.