Τι σημαίνει η παροιμία "Τρώει η μύγα σίδερο και το κουνούπι ατσάλι";

Απαντήσεις

Λέγεται για απίστευτα γεγονότα ή καταστάσεις, για παράξενα πράγματα. Προέρχεται από την αρχαία μυθογραφία η οποία αναφέρεται σε μύες (=πονιτκούς) που τρώνε σίδερο.

Παραδείγματα:

  • Οί μύες ιστορούνται καί σίδερον κατεσθίεν καί χρυσίον (Θεόφραστος)
  • Οί δε μύες άγριοι καί δεινοί καί καρτέροι τούς οδόντας, και διακόψαι τε και διατραγείν οίον τε εισί καί σίδηρον (Αιλιανός)