Τι σημαίνει η παροιμία "Η καμήλα πήγε να της βάλουν κέρατα και της έκοψαν τ' αφτιά";

Απαντήσεις

Από τον αισώπειο μύθο Κάμηλος καί Ζεύς (είδε ταύρο η καμήλος και ζήλεψε τα κέρατα του. Πήγε στον Δία και ζήτησε κέρατα, αλλά εκείνος της μίκρυνε και τ' αφτιά). Όταν ζητάει κανείς κάτι αταίριαστο ή αχρείαστο, μπλέκει και χάνει και το πολύτιμο που έχει.

Συνώνυμα:

  • Η κουρούνα για να μάθει το περπάτημα της πέρδικας, έχασε και το δικό της
  • Αντί να της βάλουν φρύδια, της έβγαλαν τα μάτια
  • Όποιος ζητάει τα ξένα, χάνει και τα δικά του