Τι σημαίνει η παροιμία "Για το χατίρι τ' αετού, τσίμπα και συ, χελώνα";

Απαντήσεις

Η φράση είναι επηρεασμένη από τον Αίσωπο, και την είπε πάνω στον κίνδυνο ο λαγός, όταν τα ζώα είχαν μαζευτεί, ακίνητα, σε μια άκρη την ώρα που πετούσε πάνω τους ένας αετός ψάχνοντας να αρπάξει κάτι. Τη στιγμή του κινδύνου, η χελώνα βρήκε την ευκαιρία να καβαλικέψει τον λαγό. Μπροστά στον φόβο, όμως, να τον αρπάξει ο αετός ανέχτηκε το ρεζιλίκι.