Τι σημαίνει η φράση "Αιθής πέπλος";

Η αρχαία αυτή φράση σημαίνει...

Απαντήσεις

Παροιμιακή έκφραση των Ελλήνων, η οποία λέγεται για κείνον που προσποιείται ότι είναι φίλος κάποιου, ενώ στην πραγματικότητα είναι ύπουλος και τον συκοφαντεί κρυφά προξενώντας του κακό. Προέρχεται από τη μυθολογία. Μια φορά, ο Ηρακλής και η Δηιάνειρα ήθελαν να περάσουν ένα ποτάμι. Όταν ο κένταυρος Κέσσος πέρασε κουβαλώντας στην πλάτη του τον Ηρακλή στην άλλη όχθη, επέστρεψε για να παραλάβει και τη Δηιάνειρα. Τότε όμως προσπάθησε είτε να την απαγάγει είτε (σύμφωνα με άλλη εκδοχή) να τη βιάσει. Ο Ηρακλής βλέποντας τους από την άλλη όχθη του ποταμού, σημάδεψε καλά και τραυμάτισε καίρια τον Νέσσο με ένα βέλος του (κατά μια εκδοχή τον σκότωσε χτυπώντας τον με το ρόπαλο του). Ο Νέσσος, πεθαίνοντας, έδωσε μια ποσότητα από το αίμα του στη Δηιάνειρα λέγοντάς της πως, όταν ο Ηρακλής απιστήσει, θα τον ξανάφερνε κοντά της αλείφοντας τον χιτώνα του με αυτό. Έπειτα από χρόνια λοιπόν, όταν η Δηιάνειρα υποπτεύθηκε ότι ο Ηρακλής ερωτεύθηκε την Ιόλη, άλειψε με το αίμα του κενταύρου  τον χιτώνα του. Ο Ηρακλής, φορώντας τον, καταλήφθηκε από τρομερούς πόνους και στην απόγνωση του συγκέντρωσε ξύλα στην κορυφή του όρους Όιτη και παρακάλεσε τον Φιλοκτήτη να ανάψει πυρά, πάνω στην οποία ανέβηκε και κάηκε. Η Δηιάνειρα, μαθαίνοντας το γεγονός αυτό, αυτοκτόνησε.

Συνώνυμο: Επί τών υπεκκαιόντων και φθειρόντων και διαβολάς ποιούντων (Ζηνοβ. 1, 13) λέγεται για τις συμφορές που παθαίνουμε από αυτούς που προσπαθούν να μας διαβάλλουν.