Τι πρέπει να γνωρίζω πριν αγοράσω έναν σκύλο Σπάνιελ Βρετάνης (Επανιέλ Μπρετόν);

Συνοπτικά όλα όσα πρέπει να γνωρίζεται για το σκύλο ράτσας Brittany, Epagneul Breton που αποφασίσατε να αγοράσετε.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Προέλευση: Γαλλία
Έτη ζωής: 14-15 χρόνια
Βάρος: 15-25 κιλά
Ύψος: 43-52 εκατοστά
Χρώμα: Πορτοκαλί και λευκό, μαύρο και λευκό, και τρίχρωμο
Πιθανές ασθένειες: Μπορεί να εμφανίσει δυσπλασία των ισχίων και καρκίνο
Περιποίηση: Εύκολη, βούρτσισμα 1 φορά την εβδομάδα και λούσιμο όποτε είναι απαραίτητο
Ιδιοσυγκρασία: Αθλητικό, ενεργητικό, έξυπνο, ευγενικό, ισορροπημένο, ανεξάρτητο
Τύπος: Κυνηγετικό, σύντροφος

Το μικρότερο από τα πόιντερ. Η σπιρτάδα του το καθιστά ένα από τα πιο δημοφιλή γαλλικά πόιντερ. Χρειάζεται καθημερινά σωματική και πνευματική άσκηση, άρα και ιδιοκτήτες που να μπορούν να του διαθέσουν τον απαιτούμενο χρόνο για αυτό.