Τι πρέπει να γνωρίζω πριν αγοράσω έναν σκύλο Ουαλικό Κόργκι Κάρντιγκαν;

Συνοπτικά όλα όσα πρέπει να γνωρίζεται για το σκύλο ράτσας Cardigan Welsh Corgi που αποφασίσατε να αγοράσετε.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Προέλευση: Μεγάλη Βρετανία
Έτη ζωής: 12-14 χρόνια
Βάρος: 14-17 κιλά
Ύψος: 26-31 εκατοστά
Χρώμα: Όλα τα χρώματα, με ή χωρίς λευκές κηλίδες
Πιθανές ασθένειες: Είναι μια πολύ υγιής φυλή, μπορεί να παρουσιάσει δυσπλασία των ισχίων, γλαύκωμα, εκφυλιστική μυελοπάθεια
Περιποίηση: Χτένισμα 1 φορά την εβδομάδα και μπάνιο όποτε είναι απαραίτητο
Ιδιοσυγκρασία: Ενεργητικό, ζωηρό, έξυπνο, στοργικό, παιχνιδιάρικο
Τύπος: Σύντροφος

Έχει μακριά και φουντωτή ουρά, είναι πάρα πολύ έξυπνο και καθόλου νευρικό. Είναι ιδανικό για οικογένειες που λείπουν αρκετά από το σπίτι, ακθώς μπορεί να μείνει μόνο του, χωρίς να παρουσιάσει τάσεις καταστροφής του σπιτιού. Ωστόσο, χρειάζεται αρκετή άσκηση.