Τι πρέπει να γνωρίζω πριν αγοράσω έναν σκύλο Οτερχάουντ;

Συνοπτικά όλα όσα πρέπει να γνωρίζεται για το σκύλο ράτσας Otterhound που αποφασίσατε να αγοράσετε.

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Προέλευση: Μεγάλη Βρετανία
Έτη ζωής: 10-13 χρόνια
Βάρος: 30-52 κιλά
Ύψος: 60-67 εκατοστά
Χρώμα: Μονόχρωμο γκρίζο, μπεζ, κόκκινο και μπλε με λευκό
Πιθανές ασθένειες: Συνιστάται εξέταση της κατ' ισχύον άρθρωσης
Περιποίηση: Χτένισμα 1 φορά την εβδομάδα
Ιδιοσυγκρασία: Ήρεμο, ζωηρό, προσιτό, ατρόμητο, αφοσιωμένο, έξυπνο, τρυφερό
Τύπος: Σύντροφος

Λατρεύει το νερό, είναι πολύ θορυβώδης και έχει δυνατό γαύγισμα. Ωστόσο, ο μαλλιαρός αυτός σκύλος γίνεται ο αφοσιωμένος σύντροφος της οικογένειας και ο παιχνιδιάρης φίλος των παιδιών, και είναι φιλικός και με τα άλλα σκυλιά.