Τι ονομάζουμε έγκαυμα;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Eγκαύματα ονομάζουμε τις κακώσεις που οφείλονται στην επίδραση υψηλής θερμοκρασίας, δηλαδή πολύ μεγαλύτερης από αυτήν του σώματος. Όταν βρεθεί κάποιος σε θερμοκρασία άνω των 56 βαθμών Κελσίου, δημιουργούνται βλάβες στα κύτταρα του οργανισμού. Τα εγκαύματα είναι συνήθως δερματικά, μπορεί όμως να έχουμε και εγκαύματα των εσωτερικών οργάνων του σώματος, όπως του οισοφάγου και του παχέος εντέρου. Το έγκαυμα προκαλεί έντονο πόνο και αίσθημα θερμότητας.

Μία από τις βασικότερες αιτίες πρόκλησης εγκαυμάτων είναι και η ηλιακή ακτινοβολία. Τα εγκαύματα παρατηρούνται συχνά στις αρχές του καλοκαιριού, λόγω της απότομης έκθεσης στο δυνατό ήλιο.

Η βλάβη που προκαλεί το έγκαυμα διακρίνεται σε βαθμούς:

Α΄ βαθμός: κοκκίνισμα του δέρματος και καμιά φορά εμφάνιση μικρών φυσαλίδων
Β΄ βαθμός: έντονο κοκκίνισμα με μεγάλες φυσαλίδες που περιέχουν θολερό υγρό.
Γ΄ βαθμός: έγκαυμα ολόκληρου του πάχους του δέρματος, το οποίο έχει χρώμα ωχροκίτρινο έως γκρι-σταχτί.

Στην αρχή είναι σχετικά δύσκολο να εκτιμήσουμε το βαθμό ή το βάθος του εγκαύματος, ιδιαίτερα στα μικρά παιδιά, το δέρμα των οποίων έχει πάχος που κυμαίνεται από το 1/2 ή το 1/3 εκείνου των ενηλίκων.

paidiatros.gr