Τι ενέργειες γίνονται σε όλο το κόσμο σχετικά με τον ιό της γρίπης (Η1Ν1);

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Στην Ευρωπαϊκή Ένωση, το ECDC παρακολουθεί την επιδημιολογική κατάσταση και αξιολογεί τους κινδύνους της, ενώ η Ευρωπαϊκή Επιτροπή συνεργάζεται στενά με τα κράτη-μέλη της ΕΕ, επί όλων των θεμάτων διαχείρισης του κινδύνου, μέσω του Συστήματος Έγκαιρης Προειδοποίησης και Αντίδρασης (EWRS). Η Επιτροπή Υγειονομικής Ασφάλειας συναντάται, επίσης, για να συζητήσει την κατάσταση και η Πρωτοβουλία Παγκόσμιας Υγειονομικής Ασφάλειας ανταλλάσσει πληροφορίες γύρω από το παρόν καθεστώς της κατάστασης καθώς και αντίμετρα. Οι Υπουργοί Υγείας της ΕΕ είχαν στις 30 Απριλίου 2009 μια έκτακτη συνάντηση για να συζητήσουν την κατάσταση, όπου τόνισαν την ανάγκη για συνεργασία και σύμπραξη στους κόλπους της ΕΕ.

Τα Κέντρα για Έλεγχο και Πρόληψη Ασθενειών (CDC) των ΗΠΑ, στην Ατλάντα, το ECDC, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή μαζί με τα κράτη-μέλη της και την Ευρωπαϊκή Επιτροπή του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας, παρακολουθούν στενά και αξιολογούν την κατάσταση. Οι αρχές υγείας στο Μεξικό λαμβάνουν έναν αριθμό μέτρων για έλεγχο και διαχείριση του ξεσπάσματος όπως το κλείσιμο σχολείων, συστάσεις για αποφυγή μαζικών συναθροίσεων και διανομή μασκών προσώπου και αντιιικών. Επιπλέον, έχουν εκδώσει συμβουλές γύρω από διάφορα μέτρα υγιεινής, ώστε να αποφευχθεί η εξάπλωση της γρίπης. Οι δημόσιες αρχές υγείας των ΗΠΑ έχουν εφαρμόσει σύστημα αντίδρασης σε έκτακτη ανάγκη και αποστέλλουν αντιιικά φάρμακα, προσωπικό, προστατευτικό εξοπλισμό και αναπνευστικές προστατευτικές συσκευές σε όλες τις πολιτείες και επικράτειες των ΗΠΑ, ώστε να τις βοηθήσουν να αντιμετωπίσουν το ξέσπασμα της επιδημίας.