Τι είναι το Ζερνίκι;

Τι σημαίνει και από που προέρχεται η λέξη Ζερνίκι;

Απαντήσεις

Σπάνια λέξη, αλλά την έχουν τα παλιότερα λεξικά, ενώ πρέπει να χρησιμοποιείται ακόμη στα ποντιακά. Έχει ωστόσο ενδιαφέρουσα ετυμολογική διαδρομή και αξίζει να τη διηγηθούμε. Ζερνίκι είναι το ποντικορφάρμακο, γενικά το φάρμακο που περιέχει αρσενικό, το γνωστό χημικό στοιχείο που ενώσεις του χρησιμοποιούνται σαν δηλητήριο - θα θυμάστε τα αστυνομικά έργα.

Στην αρχαιότητα, ήταν γνωστό ένα σουλφίδιο του αρσενικού, το As2s3, το οποίο είχε χρώμα χρυσοκίτρινο και το οποίο ονομαζόταν στα περσικά ζαρνίκ (ζαρ είναι ο χρυσός ή το κίτρινο, το χρυσό χρώμα). Η λέξη πέρασε στα αρχαία ελληνικά, αλλά οι αρχαίοι ημών πρόγονοι είχαν τη συνήθεια να συνδέουν τα γλωσσικά τους δάνεια με ντόπιες λέξεις και να τα εξελληνίζουν, κι έτσι το ζαρνίκ, που ήταν πολύ δραστική ουσία, το παρασύνδεσαν με το επίθετο αρσενικός και το είπαν αρσενικόν ή αρρενικόν, απ' όπου πέρασε και στα λατινικά ως arsenicum και από εκεί στις περισσότερες ευρωπαϊκές γλώσσες.

Το περσικό ζαρνίκ πέρασε και στα αραβικά και στα τουρκικά, απ' όπου το πήραμε και στα ελληνικά ως ζερνίκι, και αξιώθηκε να μπει και σε εφημερίδες κυβερνήσεως του 19ου αιώνα. Βέβαια, τζερνίκια είναι σε μερικά μέρη τα τζάνερα - κάθε άλλο παρά δηλητηριώδη!