Τι είναι το τριώδιο;

Απαντήσεις

Είναι ένα Λειτουργικό Βιβιβλίο της Ορθόδοξης Εκκλησίας, όπως το Μηναίο ή το Πεντηκοστάριο κλπ

Σύμφωνα με άρθρο στη Wikipedia

Τριώδιο ονομάζεται:

Τριώδιο (βιβλίο), το βιβλίο εκκλησιαστικής ακολουθίας της Ορθόδοξης εκκλησίας με ύμνους που ψάλλονται από την Κυριακή του Τελώνη και Φαρισαίου μέχρι το Μεγάλο Σάββατο.

Περίοδος του Τριωδίου, μια κινητή περίοδος είκοσι ημερών στην Ορθόδοξη Χριστιανική παράδοση που ξεκινά από την Κυριακή του «Τελώνου και Φαρισαίου» και διαρκεί τρεις εβδομάδες μέχρι δηλαδή την εβδομάδα της «Τυροφάγου» ή «Τυρινής» και αποτελεί ένα στάδιο προετοιμασίας για την νηστεία της Μεγάλης Σαρακοστής.