Τι είναι το σμίγμα;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Είναι το φυσικό λιπαρό του οργανισμού μας. Η δουλειά του είναι να ενυδατώνει και να κρατάει την υγρασία του δέρματος και του τριχωτού.

Όταν λουζόμαστε με σαμπουάν και σαπούνι, αυτό που ουσιαστικά κάνουμε είναι να απομακρύνουμε το σμίγμα, το οποίο έχει δύο όψεις: από τη μία είναι καλό, γιατί η συγκέντρωση υπερβολικού σμίγματος μπορεί να γίνει φωλιά βακτηριδίων και να οδηγήσει σε διάφορες δερματικές ασθένειες. Από την άλλη εξουδετερώνουμε τη φυσική μας ενυδάτωση και μετά την αντικαθιστούμε με τεχνητά μέσα (conditioners, κρέμες κ.ά.).