Τι είναι Private equity fund;

Στον οικονομικό τομέα, τι σημαίνει Private equity fund;

Απαντήσεις

Ιδιωτικό κεφάλαιο μετοχικών συμμετοχών. Μία ιδιωτική εταιρία υψηλής μόχλευσης και κινδύνου που αγοράζει πλειοψηφικές συμμετοχικές ή και όλο το μετοχικό κεφάλαιο μιας επιχείρησης η οποία αντιμετωπίζει σοβαρά χρηματοοικονομικά προβλήματα. Στη συνέχεια προβαίνει σε αντικατάσταση της διοίκησης της προβληματικής επιχείρησης, σε αναδιάρθρωση και αναδιοργάνωση αυτής, την εξυγιαίνει και την επαναφέρει στην κερδοφορία με τελικό στόχο την αύξηση της αξίας αυτής και την πώληση σε ένα επενδυτή, σε άλλο private equity fund ή την πώληση με αρχική δημόσια προσφορά (IPO) ώστε να καταγράψει υπερκέρδη.
Οι λόγοι που οδήγησαν στην εντυπωσιακή ανάπτυξη των δραστηριοτήτων των private equity funds ήσαν οι χρηματοοικονομικοί νεωτερισμοί που διευκόλυναν τις σύνθετες δομές χρηματοδότησης και στη συνέχεια τις εξαγορές, η επέκταση των πιστωτικών παραγώγων (credit derivatives) και η ευρεία διασπορά των κοινοπρακτικών δανείων (syndicated loans) που κατένειμαν τον πιστωτικό κίνδυνο μεταξύ πολλών χρηματοδοτών. ετά την εξαγορά, η επιχείρηση στόχος γνωρίζει μία μεγάλη αύξηση της παραγωγικότητας και για να επιβιώσει εισάγει νέα προϊόντα αλλά η βραχυχρόνια η απασχόληση μειώνεται δεδομένου ότι η εξυγίανση στηρίζεται μεταξύ άλλων στη μείωση του προσωπικού.

Το 2006, τα private equity funds είχαν συγκεντρώσει τεράστια κεφάλαια που υπολογίζονταν σε 210 δισεκατομμύρια δολάρια ενώ οι εξαγορές που πραγματοποίησαν μέσω της μόχλευσης ανήλθαν σε 701,1 δισεκατομμύρια δολάρια. Με δεδομένο ότι οι εξαγορές στις οποίες προβαίνουν χαρακτηρίζονται από υψηλή μόχλευση (high leverage) – βασίζονται δηλαδή σε δανειακά κεφάλαια υπερπολλαπλάσια των ιδίων κεφαλαίων – η συνολική τους αγοραστική δύναμη σε παγκόσμιο επίπεδο μπορεί να φθάνει και τα 7 τρισεκατομμύρια δολάρια. Μόνο στο διάστημα άρτιος 2006 – άρτιος 2007 τα δάνεια υψηλής μόχλευσης για εξαγορές ανήλθαν σε 1,4 τρισεκατομμύρια δολάρια. Ειδικότερα, στην Ευρώπη, το 2006 τα αντληθέντα κεφάλαια έφθασαν περίπου τα 90 δισεκατομμύρια ευρώ δηλαδή παρουσίασαν αύξηση 25% σε σύγκριση με το 2005.

Το 2007, η ρευστότητα των private equity funds υπολογιζόταν περίπου σε 1 τρισεκατομμύρια δολάρια και οι συνολικές τους επενδύσεις υπερέβησαν τα 800 δισεκατομμύρια δολάρια. Στην Ελλάδα, η συνολική αξία των επενδύσεων από τις εταιρίες αυτές τα δέκα τελευταία χρόνια έφθασαν τα 8,3 δισεκατομμύρια ευρώ.

Πιο γνωστά ιδιωτικά κεφάλαια μετοχικών συμμετοχών ήσαν: α) το Blackstone Group με έδρα τη Νέα Υόρκη και με υπό διαχείριση κεφάλαια 32 δισεκατομμύρια δολάρια β) το KKR (Kohlberg Kravis Roberts) με έδρα τη Νέα Υόρκη και με υπό διαχείριση κεφάλαια 25 δισεκατομμύρια δολάρια γ) το Carlyle Group με έδρα την Ουάσινγκτον και με υπό διαχείριση κεφάλαια 25 δισεκατομμύρια δολάρια δ) το Permira Funds με έδρα τη Φραγκφούρτη και με υπό διαχείριση κεφάλαια 20 δισεκατομμύρια δολάρια και ε) το Texas Pacific Group με έδρα το Σαν Φραντσίσκο και με υπό διαχείριση κεφάλαια πάνω από 20 δισεκατομμύρια δολάρια. Ορισμένα από τα κεφάλαια αυτά είχαν επενδύσει σε τιτλοποιημένα ομόλογα ενυπόθηκων στεγαστικών δανείων υψηλού κινδύνου (sub-prime mortgage loans) και γνώρισαν μεγάλες περιπέτειες με την κρίση που αποκαλύφθηκε το άρτιο-Αύγουστο του 2007.