Τι είναι Interpol;

Τι είναι η Interpol (International Criminal Police Organisation);

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Διεθνής Aστυνομία. Ιδρύθηκε το 1923 για να διευκολύνει τη διασυνοριακή ποινική αστυνομική συνεργασία και το 2006 είχε 184 κράτη μέλη. Υποστηρίζει και βοηθά κάθε κρατική και διεθνή οργάνωση, αρχή και υπηρεσία που αποσκοπεί στην πρόληψη και καταστολή της διεθνούς εγκληματικότητας. Οι βασικοί στόχοι της είναι η δημόσια ασφάλεια και η καταπολέμηση της τρομοκρατίας, του οργανωμένου εγκλήματος, του χρηματοοικονομικού και τεχνολογικού εγκλήματος, των ναρκωτικών, της εμπορίας ανθρώπων και η ενίσχυση της έρευνας για τον εντοπισμό των καταζητούμενων προσώπων

♦ Τα όργανα της Interpol είναι: 1) η Γενική Συνέλευση (General Assembly). Είναι το ανώτατο όργανο διοίκησης, συνεδριάζει μια φορά το χρόνο και αποτελείται από ένα εκπρόσωπο κάθε κράτους μέλους. Λαμβάνει όλες τις κρίσιμες αποφάσεις σχετικά με ζητήματα πολιτικής, πόρων, εργασιακών μεθόδων, χρηματοδότησης, δραστηριοτήτων και προγραμμάτων 2) η Εκτελεστική Επιτροπή (Executive Committee). Αποτελείται από 13 μέλη που εκλέγονται από τη Γενική Συνέλευση και περιλαμβάνει τον Πρόεδρο, τρεις Αντιπροέδρους και εννέα μέλη που καλύπτουν 4 περιοχές 3) η Γενική Γραμματεία, της οποίας προΐσταται ο Γενικός Γραμματέας, εδρεύει στη Λυών της Γαλλίας, λειτουργεί επί 24ώρου βάσεως και διαθέτει στελέχη από 80 κράτη που επικοινωνούν σε μία από τις 4 επίσημες γλώσσες δηλαδή την αγγλική, τη γαλλική, την ισπανική και την αραβική. Παρέχει ένα αξιόπιστο και ταχύτατο σύστημα επικοινωνίας, το Ι-24/7, που συνδέει τις αστυνομίες όλων των κρατών μελών 4) τα Εθνικά Κεντρικά Γραφεία (National Central Bureaus) σε κάθε κράτος μέλος που αποτελούνται από στελέχη των εθνικών αστυνομιών και είναι το σημείο επαφής με τη Γενική Γραμματεία 5) Σύμβουλοι (Advisers). Προτείνονται από την Εκτελεστική Επιτροπή και εγκρίνονται από τη Γενική Συνέλευση. Πρόκειται για εμπειρογνώμονες με καθαρό συμβουλευτικό ρόλο.

♦ Το προσωπικό της Interpol παρέχει σημαντικές υπηρεσίες στο πλαίσιο της πρόληψης και δίωξης του διασυνοριακού εγκλήματος. Μία από αυτές είναι η κατάσταση συναγερμού όταν υπάρχουν πληροφορίες για καταζητούμενα πρόσωπα. Όμως, η σύλληψη αυτών δεν γίνεται από την Interpol αλλά από τις αστυνομικές αρχές του κράτους στο οποίο έχει καταφύγει. Επίσης, προσφέρει τεχνική συνδρομή και εκπαίδευση για εξειδικευμένα εγκλήματα και πληροφορίες για τις σύγχρονες τάσεις της διεθνούς εγκληματικότητας. Διαχειρίζεται μία βάση δεδομένων προσιτή στις αστυνομικές αρχές των κρατών μελών η οποία περιέχει α) κατάλογο υπόπτων τρομοκρατών β) ονομαστικά στοιχεία εγκληματιών (ονόματα, φωτογραφίες) γ) δακτυλικά αποτυπώματα δ) χαρακτηριστικά DNA ε) απολεσθέντα και κλαπέντα ταξιδιωτικά έγγραφα ζ) εικόνες σεξουαλικής εκμετάλλευσης παιδιών η) κλαπέντα έργα τέχνης και θ) κλαπέντα αυτοκίνητα και άλλα τροχοφόρα.

♦ Την 3.5.2004 ο Γενικός Γραμματέας της Interpol Ρόναλντ Κ. Νομπλ και ο Πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας Ζαν-Κλωντ Τρισέ υπέγραψαν συμφωνία συνεργασίας για την προστασία των τραπεζογραμματίων ευρώ από τις παραχαράξεις και την παράνομη εν γένει αναπαραγωγή τους. Η συνεργασία προβλέπει συχνές διαβουλεύσεις, ανταλλαγή πληροφοριών, συντονισμό της εκπαίδευσης των στελεχών σε θέματα πρόληψης και εντοπισμού των παραχαράξεων, πλαστογραφιών και αναπαραγωγής τραπεζογραμματίων μέσω φωτοτυπικών μηχανημάτων και σαρωτών (scanners).