Τι είναι η LDL χοληστερίνη(κακή χοληστερίνη) και τί η HDL χοληστερίνη(καλή χοληστερίνη);

Κατηγορίες:
Θέματα:

Απαντήσεις

Η "καλή" χοληστερίνη ή λιποπρωτεΐνη υψηλής πυκνότητας (HDL), απομακρύνει τη χοληστερίνη από τις αρτηρίες σας προς το ήπαρ, όπου απορρίπτεται. Έτσι ένα υψηλό επίπεδο καλής (HDL) χοληστερίνης κάνει καλό και στην καρδιά σας.
Η "κακή" χοληστερίνη ή λιποπρωτεΐνη χαμηλής πυκνότητας (LDL) απομακρύνει τη χοληστερίνη από το ήπαρ στους ιστούς του σώματος. Αν υπάρχουν υψηλά επίπεδα κακής (LDL) χοληστερίνης στο αίμα σας, μπορεί να συσσωρευτεί στα τοιχώματα των αιμοφόρων αγγείων, στενεύοντάς τα και αυξάνοντας τον κίνδυνο που διατρέχετε να εκδηλώσετε στεφανιαία νόσο.
Για μια γερή καρδιά, είναι σημαντικό η κακή (LDL) χοληστερίνη να παραμένει χαμηλή και η καλή (HDL) χοληστερίνη να παραμένει υψηλή. Δες εδώ για περισσότερα.

Καλησπέρα έχω πρόβλημα γιατί δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει με την χοληστερίνη μου...

Η LDL είναι 116

Η GDL είναι 84

και η ολική 218

Βλέπω ότι ολική είναι οριακή ενώ η καλή είναι πάνω από το όριο (θετικό) και η άλλη είναι μέσα στο όριο και αυτή.

Πρέπει να πάρω κάποιο χάπι;;;