Τι είναι η εκφυλιστική μυωπία;

Κατηγορίες:

Απαντήσεις

Εκφυλιστική μυωπία είναι εκείνη όπου εκτός από τη θολή αντίληψη των μακρινών αντικειμένων που είναι το κυριότερο σύμπτωμα της μυωπίας συνοδεύεται και από εκφυλιστικές αλλοιώσεις των χιτώνων του οφθαλμού. Οι αλλοιώσεις αυτές παρατηρούνται συνήθως σε μυωπίες άνω των 6,00 διοπτριών, μερικές φορές όμως δεν έχουν σχέση με το βαθμό της μυωπίας.

Τα άτομα με εκφυλιστικές αλλοιώσεις έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα να πάθουν αποκόλληση αμφιβληστροειδούς, η οποία συμβαίνει σε ποσοστό 5-8% σε άτομα με υψηλή μυωπία.

Χρήσιμο είναι σε κάθε ασθενή με μυωπία να γίνεται από τον οφθαλμίατρο βυθοσκόπηση για την πιθανή ύπαρξη εκφυλιστικών αλλοιώσεων.

iator.gr