Τι είναι HICP;

Στον οικονομικό τομέα, τι είναι Harmonised Index of Consumer Prices (HICP);

Απαντήσεις

Εναρμονισμένος Δείκτης Τιμών Καταναλωτή. Είναι ο δείκτης μέτρησης του πληθωρισμού που χρησιμοποιεί το Διοικητικό Συμβούλιο της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας για την εκτίμηση της σταθερότητας των τιμών στη ζώνη του ευρώ. Αναπτύχθηκε από τη Γενική Διεύθυνση Διεύθυνση Στατιστικής της Ευρωπαϊκής Επιτροπής (Eurostat) σε στενή συνεργασία με τα εθνικά στατιστικά ιδρύματα των κρατών μελών για να επιτευχθεί ο στόχος της Συνθήκης για ένα ενιαίο και συγκρίσιμο ευρωπαϊκό δείκτη τιμών καταναλωτή λαμβάνοντας υπόψη τις διαφορές σε εθνικό επίπεδο. Ο HICP της ζώνης του ευρώ είναι το μεσοσταθμικό μέγεθος των HICP των κρατών μελών που έχουν υιοθετήσει το κοινό νόμισμα. κάθε μήνα, συλλέγονται στα κράτη μέλη της ζώνης του ευρώ περίπου 1.700.000 τιμές από περισσότερα από 180.000 σημεία πώλησης σε 1.000 πόλεις της ζώνης. Σε κάθε κράτος μέλος συλλέγονται τιμές κατά μέσο όρο για 700 αντιπροσωπευτικά προϊόντα και υπηρεσίες. HICP καταρτίζεται και για τα εκτός της ζώνης του ευρώ κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ε.Ε) προκειμένου να εξαχθεί ο πληθωρισμός όλης της Ε.Ε.