Τι είναι Gold fixing in London;

Στον οικονομικό τομέα, τι σημαίνει ο όρος Gold fixing in London;

Απαντήσεις

Η διαδικασία του καθορισμού της τιμής του χρυσού με βάση τη ζήτηση και την προσφορά. Αυτό συμβαίνει από την 12.9.1919 δύο φορές την ημέρα, στο Λονδίνο, στις 10:30 π.μ και 3 μ.μ. Η συνεδρίαση διεξάγεται στα γραφεία της εταιρίας N M Rothschild & Sons Ltd και συμμετέχουν 5 μέλη. Στην αρχή ο Πρόεδρος, που εκπροσωπεί τη N M Rothschild & Sons Ltd, αναγγέλλει μία τιμή ανοίγματος προς τα άλλα 4 μέλη που κοινοποιούν την τιμή αυτή στα dealing rooms των τραπεζών τους {1) Deutsche Bank Sharps Pixley, 2) Midland Bank, 3) Republic Mase Bank και 4) Standard Chartered Bank-Mocatta Group}. Αυτά με τη σειρά τους γνωστοποιούν την τιμή στους πελάτες τους που καταθέτουν προσφορές αγοράς ή πώλησης. Ανάλογα με την προσφορά και τη ζήτηση διαμορφώνεται η τιμή του χρυσού.